Počela je sezona košenja. Ove godine čak i nešto ranije nego inače. Za lijepu baštu, dobar pogled i zelenu travu, osim vode, jako je bitna kosilica. Sa nekoliko vrsta dostupnih kosilica: električne, bežične, benzinske, traktorske, robotske, itd. važno je razumjeti razlike i karakteristike svake kako biste donijeli dobru odluku. Pogotovo zato što je kosilica tradicionalno dugoročna investicija. Ne kupujemo kosilicu svake sezone.
Prije nego uopšte krenete da kupite kosilicu potrebno je da razmislite o određenim stvarima. To će vam pomoći da napravite bolju odluku i da budete zadovoljniji na duge staze.
Na šta obratiti pažnju prije kupovine?
Prije same kupovine potrebno je da obratite pažnju na veličinu bašte, tj. na kvadraturu koja treba da se kosi. Veličina travnjaka ne samo da je presudna za vrstu kosilice, nego i za mnoge druge stvari. Npr. ukoliko se odlučite da je električna kosilica dovoljna za vašu baštu da li je jednostavno da koristite kabal u toj bašti? Ukoliko je pak aku kosilica, da li je dovoljno velika baterija da jednim punjenjem sve pokosite? I mnogi drugi razlozi.
Pored toga da li vaš travnjak ima prepreke? Ukoliko ima prepreke možda trebate razmisliti o kupovini gurajuće kosilice, jer je lakša za upravljanje od samohodne.
Da li bašta ima nagib veći od 20%? Ako da, onda benzinska kosilica možda i nije najbolje rješenje za vas. Trebali biste razmisliti o električnoj kosilici ili o trimeru kao dodatku običnoj kosilici.
Ukoliko se bašta ne održava često (jednom ili dva puta godišnje) možda kosilica uopšte nije rješenje za vaše probleme. U tom slučaju trebate razmisliti o kupovini trimera ili čeone kosilice.
Dakle kupovina kosilice nije samo ono što želite, nego objektivno sagledavanje situacije kako biste u budućnosti bili zadovoljni sa svojim izborom.
Kako odabrati kosilicu
U nastavku ćemo proći kroz vrste kosilica i njihove osnovne karakteristike, kao i za koje vrste travnjaka su dobre.
Električna kosilica
Električne kosilice su idealne za manje bašte zbog njihovog ograničenog dometa. One su lagane, jednostavne za manevrisanje i zahtijevaju minimalno održavanje. Međutim, potrebno ih je prikačiti na struju, što ograničava njihovu pokretljivost. Pored samnjenje pokretiljivosti, jako je bitno paziti na to da se ne ošteti kabal prilikom košenja.
Električne kosilice su dobre i zato što su, obično: jeftinije, proizvode manje buke i bolje su prema prirodi jer ne proizvode malo ili nikako štetnih plinova.
Aku kosilica
Aku kosilice pružaju više slobode kretanja jer rade na baterije. One su pogodne za srednje velike bašte, ali za veće površine može biti potrebno više baterija. Aku kosilice su sinergija električnih i motornih kosilica. Tihe, lagane, snažne i rade bez kablova.
Ove kosilice mogu biti malo skuplje kada se porede sa sličnim električnim ili motornim kosilicama. Ali kada se uzme u obzir pogodnost koja se dobija sa njima, cijena skoro da nije ni bitna.
Motorna kosilica
Motorne kosilice su snažne i pogodne za velike bašte. Također su odličan izbor za bašte koje nemaju direktan ili pogodan pristup električnoj energiji. Prilikom kupovine motorne kosilice jako je bitno da se obrati pažnja na tip kosilice.
Dostupne su u dva tipa: samohodne i gurajuće.
Samohodne kosilice su lakše za upotrebu jer imaju pogon. Isto kao i kod automobila pogon može da bude na prednjim, zadnjim ili sva četiri točka.
Gurajuće kosilice nemaju pogon, što ih čini malo manje praktičnim za upotrebu.
Mala napomena: ukoliko imate manju baštu, 300-400m2, i ukoliko ta bašta ima prepreke možda je bolje da ne kupujete samohodnu kosilicu, nego gurajuću. Razlog za to je što su samohodne puno lakše za upravljanje. Međutim ukoliko je vaša bašta srednje veličine ili veća, onda je bolje da kupite samohodnu. Benefit lakšeg upravljanja je samo benefit dok je bašta mala.
Traktorska kosilica
Traktorske kosilice su dizajnirane za velike površine, poput sportskih terena ili velikih imanja. One su snažne, efikasne i mogu brzo pokriti velike površine. Međutim, znatno su skuplje i zahtijevaju redovno održavanje.
Robotska kosilica
Robotske kosilice su praktična opcija za one koji žele travnjak bez napora. One su programabilne, rade autonomno i mogu se podesiti da kose u određeno vreme. Međutim, pogodne su za relativno ravne površine i mogu imati problema sa složenim terenima.
Drugi važni faktori
Osim vrste kosilice, postoje i drugi faktori koje treba uzeti u obzir prilikom kupovine:
Širina košenja: Širina košenja određuje koliko travnjaka kosilica može pokositi u jednom prolazu. Veća širina košenja pogodna je za veće travnjake, jer smanjuje vrijeme provedeno u košenju.
Visina košenja: Visina košenja odnosi se na to koliko visoko ili nisko kosilica može pokositi travu. Različite vrste trave zahtijevaju različite visine košenja, stoga je važno odabrati kosilicu sa podešavanjem visine košenja. Ali i ne samo to – ukoliko bašta nije super ravna ne bi bilo loše da obratite pažnju na visinu košenja kako biste izbjegli česte popravke noža. Također obratite pažnju da kosilica ima mogućnost prilagođavanja visine košenja, što jako veliki broj kosilica ima. Na taj način imat ćete “dobro oba svijeta.”
Bitni zaključci
Odabir prave kosilice ključan je za održavanje zdravog i lijepog travnjaka. Ali i za vašu dugoročnu sreću i čuvanje budžeta.
Različiti travnjaci imaju različite zahtjeve kada su upitanju kosilice. Stoga, evo jedan kraći vodić za kraj:
Površina | Vrsta travnjaka i vrsta kosilice |
---|---|
do 100m2 | aku kosilica, robotska kosilica, električna kosilica |
100 do 500m2 | Bez prepreka: aku kosilica, samohodna motorna kosilica, električna kosilica, robotska kosilica Sa preprekama: aku kosilica, gurajuća motorna kosilica, električna kosilica |
od 500m2 do 800m2 | aku kosilica, samohodna motorna kosilica, trimer (bez prepreka: robotska kosilica) |
od 800m2 do 1500m2 | samohodna motorna kosilica, aku kosilica, trimer, traktorska kosilica (bez prepreka: robotska kosilica) |
preko 1500m2 | traktorska kosilica, trimer (bez prepreka: robotska kosilica) |