Baterija je jedna od najbitnijih i najskupljih komponenti na svakoj mašini. Bez obzira da li koristite mašine profesionalno ili privatno, hobi, jako je bitno da se brinete o baterijama kako treba ukoliko želite da te baterije imaju duži životni vijek.
To je posebno bitno u današnjem vremenu gdje se svi proizvođači trude da imaju jednu bateriju za što više uređaja. Sigurno ste čuli za Dewalt XR, Makita LXT, Black+Decker PowerConnect ili Villager Fuse. Sve ove linije proizvoda omogućavaju da imate jednu bateriju za par stotina proizvoda.
U današnjem članku ćemo se baviti time kako da pravilno koristite bateriju kako biste joj produžili snagu i životni vijek.
Koristite pravu bateriju za posao
Jako je bitno da prilagodite baterije (ukoliko je to moguće) poslu kojim se bavite. Ukoliko znate da ćete koristiti alat intenzivno, cijeli dan, onda je bolje da koristite bateriju većeg kapaciteta.
Razlog za to jeste što ćete tu bateriju morate manje puta puniti od one sa malim kapacitetom. Manje ciklusa punjenja znači dugovječniju i snažniju bateriju.
Koristite odgovarajući punjač
Obratite pažnju na uputstvo i pogledajte kakav punjač treba da koristite. Prvenstveno punjač treba da bude od istog proizvođača, a onda obratite pažnju na kapacitete, snagu i brzinu punjenja.
Danas postoje brzi punjači koji mogu oštetiti starije baterije, ili slabi punjači koji mogu oštetiti jače baterije.
Ukoliko nemate odgovarajući punjač – kupite. To je jeftinije nego da kupujete nove baterije.
Pazite na temperaturu
Temperaturne promjene su jedan od najvećih neprijatelja svih baterija. Izbjegavajte ostavljati baterije na direktnom suncu. Pogotovo zbog toga što danas većina proizvođača koristi crnu (neobojenu) plastiku u najvećoj mjeri, za baterije. To dodatno privlači toplotu i zagrijava površinu baterije što utiče negativno na njeno zdravlje i kapacitet.
Za svakih 8 stepeni Celzijusa preko 25 stepeni celzijusa, životni vijek baterije se smanjuje za 50% (računajući da je baterija konstantno izložena tim temperaturama).
I nije samo toplota problem, problem je i hladnoća. Izloženost hladnoći smanjuje kapacitet vaše baterije (zato crkavaju akumulatori na zimi). Kada koristite bateriju na oko 0° njen kapacitet smanjen za oko 20%, kod novijih baterija, a kod starijih i više.
Pa šta je onda idealno?
Svaka baterija “uživa” na 25°C i na tamnom i suhom mjestu. Obzirom da će baterija većinu svog života provesti “odmarajući” onda joj možete skladištiti na takav način. Svakako ne možete utjecati na uslove na terenu.
Ispravno punite baterije
Različite baterije imaju različite preporuke za punjenje. U ovom članku mi ćemo se posvetiti Li-Ion baterijama jer su one najčešće (skoro eksluzivne) na našem tržištu.
Li-Ion baterije su baterije sa modernom tehnologijom koje podrazumijevaju najmanji gubitak energije. Kao takve one mogu da zadrže punjenje najduže. Međutim predugo držanje punjenja može oštetiti bateriju što onda utiče na životni vijek i snagu same baterije.
Evo nekoliko savjeta šta raditi:
- Uvijek punite baterije. Baterije idealno rade kada su napunjenje između 70% i 80% i tada imaju najduži životni vijek.
- Često koristite baterije. Čak i kada vam ne trebaju mašine, upalite ih, čisto da sačuvate zdravlje baterije.
- Ne ostavljajte baterije na punjaču. Čim se napuni uklonite bateriju sa punjača kako bi sačuvali bateriju.
- Ne praznite bateriju do kraja. Duboko pražnjenje može ošteti polove i značajno skratiti život baterije. Bateriju stavite na punjenje čim primjetite lošije performanse vaše mašine.
- Pripazite na vlagu. Bilo kakva forma vlage može uticati na zdravlje baterije. Bilo da se baterija smokri ili da je konstantno izložena vlažnom vazduhu.
- Ukoliko punite baterije i znate da ih nećete koristiti dugo vremena, punite ih na 50%.
Koristite sistem za upravljanje baterijama
Većina modernih baterija, ako ne i sve, dolaze sa nečim što se zove BMS (eng. Battery Management System – Sistem za upravljanje baterijom).
“Inteligencija baterija nije u ćeliji već u kompleksnom sistemu za upravljanje”, rekao je Dieter Zetsche direktor Mercedesa.
Šta radi taj sistem? U najjednostavnijem obliku BMS prati dva parametra: SOC i SOH, tj. Stanje napunjenosti ćelije i stanje zdravlja ćelije, i to svake ćelije. Uz pomoć naprednih algoritama BMS odlučuje da li da napuni ili isprazni ćeliju na osnovu njenih SOC i SOH vrijednosti. Ta operacija ima za cilj da sačuva zdravlje baterije što više i što duže.
Kako vi možete uticati na ovaj sistem? Najčešće nepravilnim punjenjem i pražnjenjem baterije. Npr. držanjem baterije na punjaču dugo nakon što je napunjenja ili ne punjenjem baterije jako dugo.
Zato je jako bitno da pročitate uputstvo za upotrebu koje je došlo uz vašu bateriju/mašinu i da pratite savjete za punjenje i korištenje baterije.
Zaključak
Zdravlje baterije se najčešće vrti oko 3 stvari: temperatura, punjenje, vlažnost. Ukoliko ove tri stvari odradite kako treba, vaša baterija će imati dug i kvalitetan život. Nikad nemojte držati bateriju na ekstremnim temperaturama, preko 30° ili ispod 0°. Nemojte je ni puniti na ovim temperaturama.
Koristite odgovarajući punjač. Prejak, preslab, prebrz ili prespor punjač – sve to ima utjecaja na bateriju i njen životni vijek.
Pripazite da je baterija uvijek na suhom, i po mogućnosti tamnom, prostoru. Ukoliko ste dobili/kupili kofer uz mašinu, to je idealno mjesto da držite svoju bateriju.